Dlaczego musimy pamiętać nazwisko autora lektury szkolnej?
Czytanie lektur to nie do końca to, co jest dla ucznia w przypadku ich poznawania najważniejsze. Sama treść rzadko jest nam naprawdę potrzebna, chodzi przede wszystkim o zapoznanie się z twórczością z danej epoki czy danego autora i rozważenie jej główniej problematyki. Nazwisko autora w całym tym natłoku danych jest bardzo ważne. Nie da się bowiem omawiać książki, jeśli nie wiemy, kto ją napisał.
Lektury szkolne
Autorzy lektur szkolnych są przeważnie dobrze znani, ale nie jest to reguła. Zazwyczaj interesują nas tylko ci, których działa w kanonie lektur są opatrzone gwiazdką. W przypadku innych może być problem. Znajomość nazwiska autora jest nam jednak niezwykle potrzebna, żeby w ogóle o książce wspomnieć. Na przykład jeśli chcemy powiedzieć o książce „Przez ruiny i zgliszcza”, to warto wiedzieć, że jej autorem jest nie kto inny jak Mordechaj Canin – więcej o tej książce tutaj: https://poczytam.pl/mordechaj-canin-przez-ruiny-i-zgliszcza-recenzja-ksiazki/. Dlaczego to takie ważne?
Jest ono przede wszystkim sposobem na identyfikację, o którą konkretnie książkę nam chodzi. Dziś bowiem nie jest trudno znaleźć kilka książek o podobnym tytule. Kiedy piszesz maturę lub egzamin ósmoklasisty, nie podajesz nazwiska autora książki, na którą się powołujesz, dla sportu. Chodzi po pierwsze o sprawdzenie naszej wiedzy, ale także zaznaczenie egzaminatorowi, o jaką książkę dokładnie nam chodzi. Dotyczy to nie tylko lektur szkolnych, ale zwłaszcza książek spoza kanonu, na które się powołujesz. Do tego taka wiedza może przydać nam się w życiu codziennym, kiedy zainteresujemy kogoś daną książką, a ta osoba poprosi nas, żebyśmy podali jej tytuł i autora, aby mogła ją z łatwością dla siebie znaleźć.