6 konsekwencji permisywnego wychowywania dzieci
Autorytet jest często mylony z autorytaryzmem. Kiedy autorytet jest sprawowany w edukacji dzieci, pośrednio przekazuje im, że rodzice wiedzą, co jest dla nich najlepsze. A zanim skorzysta się z tego autorytetu, wytworzyła się więź zaufania i ramy, w których dzieci czują się brane pod uwagę i kochane, ramy, które nie istnieją, jeśli rodzice są zbyt permisywni. Wychowanie permisywne pochodzi od rodziców, którzy uważają, że limity, harmonogramy i zasady mogą wywołać u dzieci traumę. To rodzice, którzy nie chcą konfliktów i problemów.
6 konsekwencji permisywnego wychowywania dzieci
Często mówimy o negatywnych konsekwencjach wychowywania dzieci w zbyt autorytarnym lub wymagającym styl… I mówi się, że dzieci, które otrzymują taką edukację, uczą się być tyranami. W wyniku otrzymania tego typu edukacji może pojawić się typ „nowoczesnych” rodziców, którzy na podstawie własnych doświadczeń uważają, że zbyt duża dyscyplina może wywołać u dzieci traumę. Bycie permisywnym oznacza nie ustalanie granic, a to oznacza nie dawanie im swobody eksperymentowania z ich wolnością, co będzie miało swoje konsekwencje:
1. Ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych z powodu braku ustalenia w porę zasad i granic.
2. Bez dobrych wskazówek rodzicielskich i przy zbyt dużej swobodzie dzieci nie nauczą się wystarczających umiejętności społecznych, aby samodzielnie rozwiązywać problemy.
3. U dzieci mogą pojawić się problemy z samooceną i brakiem poczucia bezpieczeństwa.
4. Bycie permisywnym prowadzi do braku rutyny, co sprawia, że dzieci stają się leniwe i nieświadome swoich obowiązków.
5. Ponadto brak granic sprawi, że dzieci staną się impulsywne, niedojrzałe i niekontrolowane.
6. Kiedy istnieje obsesja ze strony rodziców, aby dać swoim dzieciom wszystko to, czego oni nie mieli jako dzieci. Miłość jest mylona z ciągłym dawaniem dzieciom każdej zachcianki. W ten sposób dzieci przyzwyczajają się do robienia tego, co chcą i tracą z oczu odniesienie do autorytetu.
Zasady i granice są absolutnie konieczne, ponieważ dzięki nim dzieci rozumieją konsekwencje swoich działań. Dlatego niezbędne jest zachowanie równowagi między edukacją permisywną a autorytarną, ustalanie zasad i granic, ale z zachowaniem elastyczności, czułości i szacunku dla dzieci.
Artykuł powstał we współpracy z https://rodzina24.pl